Gázrendszer tervezése, gázszerelés

A gáz fogyasztói rendszer létesítése vagy a meglévő rendszer módosítása, bővítése – vagyis a gázszerelés – kizárólag a Magyar Mérnöki Kamaránál bejegyzett szaktervező által megtervezett és a helyileg illetékes elosztói engedélyes (régi nevén gázszolgáltató) által előzetesen engedélyezett kiviteli tervek – vagyis gázterv – szerint megengedett.

gázterv vagy az engedély által esetenként előírt közműengedélyek beszerzése a tulajdonos feladata. A gázszerelés végzésére a 2008. évi XL. törvény értelmében kizárólag gázszerelésre jogosult gázvezeték-szerelő bízható meg. A cégkeresőnkben csak ilyen szakembert talál.

A létesített gázrendszernek az engedélyben leírtak szerinti kivitelezését az üzembe helyezés előtt ellenőriztetni kell a helyi gázszolgáltató műszaki-biztonsági ellenőrével.

A csatlakozó vezeték vagy a felhasználói berendezés megszüntetésére a létesítésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. (19/2009 (I. 30.) Korm. rendelet 1. melléklet 5.6.)

A fogyasztói rendszereknél alapvető biztonsági kérdés a megfelelő légellátás és égéstermék-elvezetés. A fogyasztók gyakran végeznek, vagy végeztetnek olyan átalakításokat, amelyek a légellátás és égéstermék-elvezetés működését befolyásolják. Ilyen esetben a 3/2020 (I. 13.) ITM rendelet 1. melléklete (MBSZ) szerint a következőképpen kell eljárni:

26.9.3. Az „A” és „B” típusú gázfogyasztó készülék valamelyikével ellátott, vagy azzal légtér-összeköttetésben lévő helyiségek érintettsége esetén a tervező a felhasználási hely tekintetében átalakítási tervet készít a következő esetekben:

  1. a létesítéskor beépített nyílászárók cseréje
  2. a meglévő nyílászárók tömítése, ha az olyan nyílászárót érint, amely a felhasználói berendezés létesítésének műszaki-biztonsági szempontok alapján felülvizsgált terve szerint a gázfogyasztó készülék üzemére hatással van, és
  3. elszívó szellőző ventilátorok, konyhai páraelszívók beépítése.
  4. amennyiben vegyes tüzelésű kályhát, kandallót vagy cserépkályhát telepítenek, vagy egyéb módon elszívó ventilátorral szerelt berendezést, hordozható beltéri légkondicionáló berendezést üzemeltetnek.

Az elkészült gázterv a területileg illetékes gázszolgáltatóhoz nyújtandó be, a terv engedélyeztetése valamint a tervezői előírás alapján esetenként szükséges (közmű)engedélyek beszerzése a fogyasztó feladata, ezt azonban megbízás esetén beszerezheti a szaktervező is.

gázszerelés kizárólag kivitelezésre alkalmasnak minősített terv alapján megengedett. Az engedély két évig érvényes, azaz a gázszerelés elvégzésére két év áll rendelkezésre, utána a tervet újra be kell adni felülvizsgálatra.  A gázszerelés kizárólag az engedélyezett terv szerinti kivitelben és technológiával végezhető.  Ha a gázszerelés során módosítás szükséges, akkor az eljárás a következő (3/2020 (I.13.) ITM rendelet 1. melléklet):

2.5.2. Ha az eltérés műszaki-biztonsági feltételt érint, a tervező a területi földgázelosztótól, a vezetékes PB-gáz szolgáltatótól, a telephelyi szolgáltatótól, a telephelyi engedélyestől, a PB-gáz forgalmazótól ismételt tervfelülvizsgálatot köteles kérni. Készülékcsere esetén a kiviteli tervet a tervező módosíthatja.

2.5.3. Ha a módosítás nem érint műszaki-biztonsági feltételeket, a kiviteli tervet a tervező módosíthatja, és a módosított kiviteli tervet köteles dátummal ellátni, és aláírni.

Az engedélyezett terv alapján elvégzett szerelést a gázszerelő köteles készre jelenteni a gázszolgáltatónak és kérni a munka műszaki-biztonsági ellenőrzését. A fogyasztói rendszerben üzemelő gázkészülék(ek) üzembe helyezése csakis az eredményes műszaki-biztonsági ellenőrzés után megengedett.

A készülék(ek) üzembe helyezését az adott készülékre a készülék gyártója (vagy gyártói képviselete) által kiadott üzembehelyezői-karbantartói jogosultsággal rendelkező gázszerelő végezheti. Az üzembehelyező köteles a fogyasztói rendszer rendeltetésszerű és biztonságos üzemeltetését a rendszer üzemeltetőjével ismertetni.

Keressen gázszerelőt a fenti munkához a cégkeresőnkben!

Cégkereső

 

Keresés a cikkekben