Nyomtatás

A gázkészülékek fajtái

 

Gázkészülékek hivatalos besorolás és funkciók szerint

A 2008 évi XL törvény 3§ 37. pontja szerint:

Gázfogyasztó készülék: földgázzal, valamint PB-gázzal üzemeltetett készülék.

A gázfogyasztó készülékek 3/2020 (I. 13.) ITM rendelet 1. melléklete (MBSZ) szerinti besorolása:

Gázfogyasztó készülék („A” típusú): olyan, a GET. 3. § 37. pontjában meghatározott gázfogyasztó készülék, amely égéstermék-elvezetőhöz, az égésterméket a készülék felállítási helyiségéből szabadba elvezető rendszerhez nem csatlakoztatható. A gázfogyasztó készülék az égéshez szükséges levegőt a felállítási helyiségéből nyeri és égéstermékét a felállítási helyiségébe bocsátja ki.

Gázfogyasztó készülék („B” típusú): olyan, a GET. 3. § 37. pontjában meghatározott gázfogyasztó készülék, amely az égési levegőt közvetlenül a készülék felállítási helyiségéből nyeri és égéstermékének elvezetése közvetlenül vagy égéstermék-elvezetőn keresztül a szabadba történik.

Gázfogyasztó készülék („C” típusú, zárt égésterű): olyan, a GET. 3. § 37. pontjában meghatározott gázfogyasztó készülék, amelynek üzeme az elhelyezés helyiségétől független, az égési levegőt közvetlenül a szabadból veszi és égéstermékét közvetlenül vagy égéstermék-elvezetőn keresztül a szabadba vezeti ki.

Gáz cirkó: Olyan lakásfűtő gázkészülék, gázkazán, amely a felfűtött fűtővizet keringtető szivattyúval a fűtési rendszeren (pl. radiátoros fűtés, padlófűtés) keresztül keringteti. Más néven: fűtő kazán.

Kombi gázkazán: Olyan lakásfűtő készülék, amely a fűtés mellett használati melegvíz melegítésére is alkalmas. A készülék a kétféle üzemmódot általában ún. előnykapcsolással vezérli, azaz a használati melegvíz vételezésének indulásakor a fűtővíz melegítése és keringtetése szünetel, és a teljes fűtési energiát a használati melegvíz melegítésére fordítja. A használati meleg víz vételezésének megszűnése után a kazán folytatja az épület fűtését.

Turbós gázkazán: Jellemzően zárt egésterű („C” típusú) készülék, amelyik az égéshez szükséges levegő beszívását és az égéstermék elvezetését a beépített ventilátorral „segíti”.

Kondenzációs kazán: Olyan kazán, amelyik a készülékből távozó forró égésterméket a megnövelt felületű hőcserélőnek köszönhetően harmatpont alá, vagy ahhoz közeli hőmérsékletre hűti. Ezáltal a gáz égésekor keletkező vízgőz jelentős hányada a készüléken belül lecsapódik (kondenzálódik), az eközben felszabaduló hő pedig hozzáadódik a fűtésre használt hőhöz. A lecsökkentett hőmérsékletű távozó füstgáz és a felszabaduló kondenzációs hő együttesen növeli a készülék hőtermelésének hatásfokát. (Ez a hőnyereség a hagyományos, nem kondenzációs kazánok esetében a füstgázzal távozik a kéményen keresztül.) A lecsapódó kondenzvizet a kondenzációs készülékből folyamatosan el kell vezetni. Háztartási készülékeknél ez általában bevezethető közvetlenül a lefolyóba.

A kondenzációs kazánok általában zárt égésterű, turbós készülékek. A korszerű készülékek energiahatékonyságát a beépített, a terheléstől függően folyamatosan szabályozott fordulatszámú keringtető szivattyú és levegő- vagy füstgázventilátor növeli.

Átfolyós vízmelegítők: Kizárólag használati melegvíz melegítésére szolgáló, általában fali gázkészülékek, amelyek a vízelvétel indításakor automatikusan begyújtanak és melegítik a beépített hőcserélőn keresztül, közvetlenül a kifolyó szerelvényhez (vízcsap) áramló használati vizet. A vízelvétel megszűnésekor az égés automatikusan megszűnik.

Tárolós vízmelegítő: Melegvíztároló tartályok, amelyek a térfogatuknak megfelelő mennyiségű, beállítható hőmérsékletű vizet tárolnak abból a célból, hogy a melegvíz mindenkor a fogyasztó rendelkezésére álljon. A fűtővíz fűthető közvetlenül a tárolóba épített gázégővel, vagy egy a közelben üzemelő fűtő kazánnal (közvetett fűtésű tároló) is. Gyakori kivitel a fűtő gázkazánnal egybeépített tároló is.

Konvektor, gázkonvektor:Fűtőkészülék, amelyik a felállítási helyiség fűtésére szolgál. A helyiség levegőjét a készülék közvetlenül fűti. Az ún. kéményes konvektorok a lakáshoz tartozó kéményekbe csatlakoznak és nyitott égésterű készülékek, vagyis az égési levegőt, a kéményhuzat hatására a helyiség légteréből veszik. Az un. parapett konvektorok általában az ablakok alá telepített, zárt rendszerű készülékek, amelyek az ablak alatti parapett falon keresztül vezetett kettős falú csőrendszeren keresztül, közvetlenül a szabadból kapják az égési levegőt és a szabadba vezetik az égésterméket is.
Elterjedtek a részben kazánként is működő konvektorok, ezek a megtermelt hő bizonyos hányadát keringtetett fűtővízzel radiátorokon keresztül adják le.

Az Ön számára legmegfelelőbb gázkészülék kiválasztásához szüksége van szakember tanácsára, válasszon közülük cégkeresőben.